ROBIN CIMR

Bezvýkopová technologie instalace inženýrských sítí řízeným pluhováním 

Řízené pluhování je jedna z moderních metod bezvýkopové pokládky inženýrských sítí, díky které lze výrazně zrychlit a zlevnit celý proces uložení různých systémů do země. Do dalších důležitých benefitů patří nízké poškození okolního terénu během pokládky, malé množství výfukových plynů a nízká úroveň hluku, kterou ocení nejen lesní zvěř. Je potřeba i zmínit vysokou úroveň přesnosti uložení systémů dle požadavků projektové dokumentace, jelikož je celý proces pokládky řízen moderními technologie s využitím GPS.

CV přednášejícího:

Robin Cimr, projektový manažer SPIDERPLOW Rohr- & Kabelpflug GmbH

Robin Cimr je absolventem střední technické školy v Mnichově, obor „Automatizace a energetika“, kde po ukončení působil v různých oborech (konstrukce, vývoj/výzkum, management kvality).

Od roku 2003 pracoval v projekční kanceláři, která se zabývala komplexní dodávkou větrných elektráren od projekční činnosti až k vedení stavby větrných parků. Tam se seznámil s technologií bezvýkopové instalace inženýrských sítí pluhováním, kde převzal pozici projekčního a stavebního manažera od roku 2006 až do roku 2022 této technologie.

Od roku 2022 pracuje ve společnosti SPIDERPLOW Rohr- & Kabelpflug GmbH na pozici projektového manažera a podílí se na řadě projektů v oblasti bezvýkopové instalace inženýrských sítí od projekční činnosti až po komplexní řízení investiční akce. Pravidelně přednáší na konferencích/seminářích a přispívá do odborných časopisů.


KAREL FRANCZYK

CV přednášejícího:

Karel Franczyk

Narozen v roce 1961. Pracoval deset let v důlních provozech na ostravsku a zabýval se výstavbou hlavních otvírkových děl. Také v zahraničí, mimo jiné jeden rok na dole Rosebery v Austrálii.
V devadesátých letech začal podnikat v oboru bezvýkopových technologií, zejména byl průkopníkem rozvoje mikrotunelování v ČR.
Od roku 2002 pracoval ve firmě Subterra a.s. jako vedoucí velkých projektů podzemního staviteství na severní Moravě. (Mimo jiné Kolektor centrum Ostrava, Kompletace sběračů Ostrava, Kanalizace Karviná a další.)
Od roku 2013 působí jako samostatný geotechnik a působí na stavbách v oboru bezvýkopových technologií, podzemního stavitelství, a ukládání inženýrských sítí na ostravsku i v rámci celé ČR.
Od roku 2023 předseda České společnosti pro bezvýkopové technologie.

OTAKAR CIGLER

Praktické zkušenosti ze sanací vodovodních přivaděčů v ČR a SR s ohyby v záběrech 500 m a více

 

 

CV přednášejícího:

Ing. Otakar Cigler, Business Development manager pro střední a východní Evropu ve společnosti Rädlinger primus line GmbH

 

Odborník na bezvýkopové technologie v oblasti sanací potrubních systémů. Absolvent Stavební fakulty Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Člen České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě. Autorizovaný technik pro hydrotechnické stavby a stavby zdravotně-technické. Odborně způsobilá osoba k činnosti koordinátora BOZP na staveništi. Záliby: Cyklistika, turistika, lyžování, četba a aktuální dění.


 

MARTIN ŠROUBEK

Horkovod z elektrárny Dukovany do Brna

Výstavba horkovodu přivede teplo z elektrárny Dukovany do Brna. Projekt významně sníží závislost na zemním plynu při vytápění jihomoravské metropole. Přispěje k postupné dekarbonizaci českého hospodářství a díky absolutně bezemisní výrobě tepla také k ochraně klimatu a plnění závazků ČR vyplývajících z Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu a Pařížské dohody.

Ing. Martin Šroubek, ředitel technického rozvoje a servisu, Teplárny Brno a.s.

V Teplárnách Brno působí již od roku 1998 v oblasti investiční výstavby, technického rozvoje a v současné době i na poli servisu. Podílí se na procesech revitalizace soustavy ZTE s ohledem na úspory primární energie a tím i snižování emisí a implementaci nových ekologických technologií v rámci zajištění energetických úspor.


JANA JÁLOVÁ

Sanace systémem šachta v šachtě

 

CV přednášejícího:

Ing. Jana Jálová, oddělení inženýrských sítí, REHAU s.r.o.

1985 – 1988 Stavoprojekt

1994 – ŽIVNOSTENSKÝ list

2004 – REHAU – Realizace nespočet kanalizačních stok po celé Moravě

                              Přednášky a školení pro ČKAIT


JAN BARTÁK

PRIMUS LINE a přípravná projektová dokumentace pro sanaci VTL plynovodu

Přednáška je zaměřena na průběh přípravy a realizaci rukávce PRIMUS LINE DN 150 v rámci sanace VTL plynovodní přípojky k RS Adamov v letech 2017-2018. Nedílnou součástí je popis technických požadavků nutných k zatažení rukávce a jejich řešení.

CV přednášejícího:

Jan Barták, vedoucí projektování plynovodů Praha/HIP, GasNet Služby s.r.o.

Absolvent střední průmyslové školy zeměmě­řické v Praze. Od roku 1985 pracuje v plyná­renství jako projektant (Plynoprojekt Praha, RWE a.s., Innogy s.r.o., GasNet, s.r.o.) a od roku 2010 jako vedoucí oddělení projektování ply­novodů v Praze. Od roku 1997 je AT v oboru technologická zařízení staveb.


MILAN MÍKA

CV přednášejícího:

Ing. Milan Míka, místopředseda představenstva a provozně-technický ředitel společnosti CHEVAK Cheb, a.s.

V oboru vodovodů a kanalizací působím od roku 1997 na různých pozicích v oblastech Jižních a Západních Čech. Mojí současnou pracovní náplní je přímé řízení provozních oblastí a oddělení technicko-investičního, vodorozvoje, laboratoře, dopravy a technologů a vedoucího vodohospodářského dispečinku ve společnosti CHEVAK Cheb, a. s. Společnost je vlastníkem a provozovatelem většiny vodovodní a kanalizační infrastruktury na území okresu Cheb, majetek v hodnotě 8 265 mil. Kč, 370 km kanalizačních sítí a 570 km vodovodních řadů. Poskytuje služby cca 85 000 obyvatelům.

Kromě výše uvedeného působím jako:

  • nezávislý konzultant v oboru vodovodů a kanalizací se specializací na legislativu, regulaci v oboru, plánování investic, obnovy a cenotvorbu
  • předseda Komise pro vlastníky infrastrukturního majetku SOVAK ČR
  • člen Pracovní skupiny Vodárenství při Hospodářské komoře ČR

IVAN  DEMJAN

Řešení neočekávaných situací během vrtání technologií řízeného horizontálního vrtání

Během realizace projektů pro bezvýkopové technologie dochází často k situacím, kdy se objeví nové okolnosti zásadně ovlivňující původně zadané projektové řešení. Jak realizátor, tak i investor, jeho zástupci na stavbě a projektant musí reagovat. Změna řešení musí být většinou pod časovým tlakem připravena, projednána, dodatečně zafinancována a nakonec provedena.  V přednášce je popsána situace, která vznikla během bezvýkopového provádění shybky pod plavebním kanálem Vltavy v Praze, kde pro realizaci byla použita metoda řízeného horizontálního vrtání.

CV přednášejícího:

Ing. Ivan Demjan, jednatel společnosti TALPA-RPF s.r.o.

Ing. Ivan Demjan se v oblasti bezvýkopových technologií, a především v oblasti metody řízeného horizontálního vrtání pohybuje od roku 1991. Pracuje ve společnosti TALPA-RPF, se kterou od počátku devadesátých let zrealizoval velké množství technicky náročných projektů realizovaných bezvýkopově a vzhledem ke svým zkušenostem bývá přizýván k přípravě nových projektů.

.


PETR HOLEŠ

Bezvýkopová oprava vodovodního potrubí DN 1000 v Budapešti: Inovace a Výzvy 

Článek pojednává o inovativní bezvýkopové opravě vodovodního potrubí o průměru DN 1000 pod ramenem řeky Dunaj v Budapešti. Autor Ing. Petr Holeš představuje výzvy spojené s modernizací vodovodní sítě města a popisuje použitou technologii. Projekt zahrnoval vyvložkování rukávem z kompozitu skelných vláken a netkané textilie s epoxidovou pryskyřicí. Detailně jsou popsány technické údaje, postup obnovy, použité vybavení a časový průběh jednotlivých činností. Článek zdůrazňuje úspěšnost projektu a jeho přínos k zajištění spolehlivého zásobování pitnou vodou města. Autor v závěru vyzdvihuje význam inovativních přístupů a plánování pro udržitelný rozvoj městských infrastruktur a vodních zdrojů.

CV přednášejícího:

Ing. Petr Holeš, Wombat s.r.o.

 


Prenosil

MICHAL PŘENOSIL

Výstavba kabelovodů metodou horizontálního příklepového vrtání – TNS Balabenka 

Přednáška seznamuje s poznatky z výstavby ocelových kabelovodů DN800, pod provozovanou železniční tratí v Praze na Balabence, ve skalních horninách metodou neřízeného vodorovného vrtání ponorným vzduchovým kladivem. Nasazení stroje od finského výrobce GEONEX Oy, konkrétně stroj HZR 610 s napájecím zdrojem PP180.

CV přednášejícího:

Ing. Michal Přenosil

Vystudoval SPŠ stavební v Uničově obor pozemní stavitelství a architektura a VŠ báňskou – Technickou univerzitu Ostrava obor podzemní stavitelství a geotechnika. Ve společnosti Subterra a.s. pracuje od r. 2006 a jeho hlavní kvalifikací je ražení a vyztužování podzemních a důlních děl s délkou praxe 16 let a trhací práce, BOZP a PO s délkou praxe 10 let. Je držitelem několika osvědčení pro povrch a podzemí nutných pro výkon daných činnosti v oboru.

Podílel se na stavbách:

  • Karviná – Rozšíření kanalizace, Microtunnelling
  • Mosty u Jablunkova – Rekonstrukce železničního tunelu,
  • VOBEN – Modernizace železniční trati Votice-Benešov, Zahradnický tunel, ražba a definitivní ostění,
  • Stonava – důl Darkov – ražba přípravných důlních děl,
  • Praha – Průzkumná štola Radlická – projekt, zajištění, organizace a vedení trhacích prací,
  • Praha – Kolektor Hlávkův most – projekt, zajištění, organizace a vedení trhacích prací,
  • E4 Förbifart Stockholm – ražba přístupových a hlavních tunelů Sätra a Skärholmen včetně výstavby definitivního ostění,
  • Jaroměř – I/33 Jaroměř obchvat – SO303 výstavba kanalizace bezvýkopovou metodou
  • Praha – Zvýšení trakčního výkonu TNS Balabenka – SO190 výstavba kabelovodů neřízeným příklepovým vrtáním.

JURAJ BARBORIK

Metodika a praktické aplikace bezvýkopové obnovy zásobních řadů a přivaděčů potrubím z tvárné litiny

Přednáška představuje použití trubek z tvárné litiny PAM pro bezvýkopové technologie. Popisuje konstrukční a materiálové výhody těchto systémů a způsoby jejich využití. Uceleně představuje jednotlivé systémy, které jsou  určeny pro bezvýkopové technologie včetně zajištění zámkovými spoji nebo využití vnějších ochran trubek.

CV přednášejícího:

Ing. Juraj Barborik

Juraj Barborik prakticky celý svůj profesní život spoji s trubními systémy z tvárné litiny. Díky svým znalostem a zkušenostem se postupně vypracoval na specialistu v oblasti trubních speciálních řešení včetně využití litinových systémů pro bezvýkopové technologie nebo jejich použití v korozních prostředích. 


ROMAN DLABAJA

Dlouhodobé zkoušky vnitřním přetlakem u „cured-in-place“ reliningových technologií a jejich vyhodnocení

Přednáška navazuje na prezentaci z konference NO-DIG v Jičíně v roce 2021. V úvodu je shrnut aktuální stav v zavádění norem pro renovační systémy do ČSN, především na normy věnující se tzv. „cured-in“ renovačním systémům. Detailněji se přednáška zaměřuje na nejnovější z nich, na normu ČSN EN ISO 11298-4:2022, která je určena pro potrubní systémy pro tlakové rozvody vody.

Vzhledem k tomu, že se jedná o aplikaci pro tlakové rozvody, objevuje se z hlediska požadavků nově zkouška na dlouhodobou odolnost vnitřnímu přetlaku. Ta je podobně jako u „klasických“ potrubních systémů zásadní a s ohledem na materiálové složení relinngové skýtá řadu požadavků na nová technická řešení, zpracování dat a interpretaci výsledků.

Na reálných měřených datech ve srovnání s požadavky normy je celý proces zkoušení a vyhodnocení prezentován ve formě postupu zkoušky trvající déle než 10 000 hodin spolu s tabulkami dat a grafickou prezentací regresní analýzy.  

CV přednášejícího:

Mgr. Roman Dlabaja, PhD, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

  • Masarykova univerzita, Brno, Přírodovědecká fakulta, obor Fyzika a fyzikální elektronika
  • Postgraduální studium Fyzika polymerů, Univerzita Tomáše Bati, Ústav materiálového inženýrství
  • 10 let výuka předmětu Kompozitní materiály na Univerzitě Tomáše Bati, Zlín
  • Institut pro testování a certifikaci, a.s, vedoucí laboratoře Fyziky
  • Člen TNK 131 (plastové potrubní systémy) při ČAS (Česká agentura pro standardizaci) v rámci CEN/TC 155 a ISO/TC 138 (členem SC5 za ČR)

RICHARD ABT

Inovace v technologii výroby železobetonových protlačovacích trub dle parametrů stavby Praha Běchovice, Stoka H

Tato přednáška se zaměří na inovace a technologické pokroky v procesu výroby železobetonových protlačovacích trub, které jsou aktuálně nastaveny dle parametrů projektu stavby Praha Běchovice, Stoka H.

Představení společnosti a výrobních závodů, zevrubné představení výrobního programu a sortimentu výrobků. Zmíníme historii a zkušenosti společnosti v oblasti výroby betonových trub a jejími referenčními projekty.

Popis vývoje výrobků ve spolupráci s materiálovou komisí PVK/PVS se zohledněním parametrů a požadavků pro tuto konkrétní stavbu. Promítnutí těchto požadavků do reálné výroby s inovacemi v technologických postupech a formovací technice.

Představení železobetonové protlačovací trouby TZT-Q 800 DEHA OM OC 360, její vlastnosti a zohlednění požadovaných parametrů pro stavbu Praha Běchovice, Stoka H.

Poslední částí přednášky bude popis technologie výroby. Zdůrazníme nové prvky a postupy, které byly zavedeny pro zlepšení efektivity výroby a dosažení co nejvyšší kvality protlačovacích trub. To zahrnuje inovace v oblasti formovací techniky, technologických procesů a metod kontroly kvality.

Celkově bude tato přednáška poskytovat komplexní pohled na technologii výroby železobetonových protlačovacích trub včetně aplikovaných inovací, se zaměřením na specifické požadavky jednotlivých projektů. Představí společnost a její výrobky jako významný článek v oblasti stavebnictví.

CV přednášejícího:

Richard Abt, projektový manažer, vedoucí prodeje výrobního závodu CS-BETON PREFA Lužed nad Vltavou

  • V oblasti výroby betonových prefabrikátů působí od roku 1999.
  • Více než 20ti leté zkušenosti s vývojem, výrobou a prodejem betonových výrobků pro stavebnictví.
  • Specializace na oblast prefabrikace pro výstavby kanalizací, liniového odvodnění a inženýrských staveb.

 


MILAN POLČIN

30 let inovací: příběh protlaků Prefa Brno a.s. od začátků po dnešek

Cílem přednášky je nastínit vývoj železobetonových trub k protlačování od jejich prvopočátků po současnost. První část přednášky je zaměřena na historii, ladění technologie výroby prvků pro bezvýkopové práce a postupné inovace ve výrobních závodech Strážnice a Kuřim. Druhá část představuje referenční stavby společnosti Prefa Brno a.s. realizované během 30ti let své působnosti na trhu.

CV přednášejícího:

Milan Polčin, produktový manažer Prefa Brno a.s.

Pracovní zkušenosti:

2016 – nyní  Produktový manažer, Prefa Brno a.s. produktová skupina kanalizace – nákup, prodej, zpracování cenových nabídek, návrhy technických řešení, prezentační a publikační činnost, vedení obchodního týmu, strategické plánování, zajišťování podkladů pro tvorbu propagačních materiálů

2012 – 2016  Obchodní manažer Prefa Brno a.s. produktová skupina kanalizace – nákup, prodej, zpracování cenových nabídek, prezentační činnost

2012  Pracovník ve výrobě Prefa Brno a.s výrobní závod Strážnice – výstupní kontrola, zajištění expedice

2006 – 2011  Obchodně-technický pracovník MIRA + CORD, s.r.o. Brno – instalace topných kabelů do vnitřních i venkovních ploch, kompletní zajišťování drobných zakázek, jednání s odběrateli, nákup materiálu, příprava prováděcí dokumentace

Vzdělání:

2008 – 2011 Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity Brno obor: Antropologie

2004  – 2008 Lékařská fakulta Masarykovy univerzity Brno obor: Všeobecné lékařství

1996 – 2004  Všeobecné Gymnázium Sokolov 


VLADIMÍR KOČÍ 

Uhlíková stopa a důsledky jejího měření pro stavebnictví

CV přednášejícího:

prof. Ing. Vladimír Kočí, PhD., MBA –  VŠCHT Praha; LCA Studio, s.r.o.  

Vladimír Kočí se ve své odborné činnosti věnuje posuzování životního cyklu LCA, obecně problematiceproduktové ekologie a udržitelnosti. Kromě VŠCHT Praha přednáší problematiku Produktové ekologie na Fakultě architektury ČVUT Praha, na Přírodovědecké fakultě UK a na Vysoké škole umělecko-průmyslové. Vypracoval několik desítek studií LCA pro komerční i nekomerční subjekty. V letech 2014-2022 zastával funkci děkana Fakulty technologie ochrany prostředí VŠCHT Praha. V současné době působí jako vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie http://supre.vscht.cz/. Je řešitelem několika výzkumných projektů zaměřených na LCA. Působí jako nezávislý posuzovatel studií LCA a EPD pro The International EPD System®. V roce 2021 založil LCA Studio s.r.o. http://lcastudio.cz/ které se zaměřuje na zpracování LCA studií a určování uhlíkové stopy produktů a organizací.


VILÉM ŽÁK

Vodárenství a bezvýkopové technologie

CV přednášejícího:

Ing. Vilém Žák, ředitel, Sdružení vodovodů a kanalizací ČR, z.s.  

Ing. Vilém Žák má za sebou více jak čtvrt století trvající kariéru v environmentální oblasti. Za zmínku stojí dlouhodobá působnost v dozorčí radě vodárenské společnosti Vodárny Kladno-Mělník, a.s., působení v roli náměstka hejtmana na Středočeském kraji či působení v poradní funkci na Ministerstvu životního prostředí nebo ve funkci statutárního náměstka na Ministerstvu zemědělství. Před příchodem do SOVAK ČR působil řadu let v expertní roli pro společnost Deloitte.